26 listopada 2012

Przetwory 7Zapraszamy 8-9 grudnia 2012, na 7 Międzynarodową Edycję Rezydencji Twórczego Recyclingu Przetwory króra po tradycji odędzie się w Warszawie na terenie Soho Factory przy ulicy Mińska 25.

Hasło tegorocznej edycji: maMY DZIECI!

Nutka od organizatorów jest w środku postu.Od organizatorów:

W ciągu ostatniego roku wielu ze współpracujących z nami na stałe, pojawiających się na każdej edycji Przetworów projektantów zostało rodzicami. Ten designerski babyboom postanowiłyśmy uczcić dedykując tegoroczną odsłonę Rezydencji Twórczego Recyclingu dzieciom, które chcielibyśmy otaczać wyjątkowymi, szalachetnie zaprojektowanymi przedmiotami. Ale również temu elementowi dziecięcości, fantazji, zabawy, który jest niezbędnym narzędziem designera, który pozwala stawiać zaskakujące tezy, przełamywać schematy, wymyślać nowe funkcje i formy.
Przetwory od początku swojego istnienia stawiały na młodych designerów, którzy jeszcze raczkują, ale za chwilę staną z wielkim sukcesem na własnych nogach. W tym kontekście nasze hasło nabiera jeszcze jednego wymiaru . Hasło maMy dzieci! może być interpretowane w każdy  możliwy sposób przez naszych artystów - liczymy jednak najbardziej na projekty nastawione na dzieci...
Ponad 200 przetwórców, na miejscu przerabiających odpadki w nowy użytyczne i funkcjonalny design i około setki wystawców prezentujących swoje własne autorskie produkty: meble, ubrania, zabawki, biżuterię, gadżety i wiele innych.

MIĘDZYNARODOWE PRZETWORY
Przetwory są festiwalem międzynarodowym, co roku zapraszamy gości z zagranicy, w tym roku nasze zaproszenie przyjęli: Joel Degermark (Szwecja), 2012architecten (Holandia), Anne Marie van Splunter (Holandia), Kolektyw Karkatag (Serbia), grupa ISEBUKI (Austria).
Nasi goście stworzą podczas Przetworów specjalne projekty w kooperacji z polskimi studentami uczelni artystycznych, a także wygłoszą wykłady na temat swojej twórczości (7.12. o godzinie 17.00 na wydziale wzornictwa Warszawskiego ASP). Razem z grupą PG13 i Tomka Rygalika z warszawskiego ASP pracować będą studenci z . Wileńskiego Kolegium Designu pod wodzą Mantasa Lesauskasa
.
KONKURS PRZETWÓR ROKU
Przetwór roku to nagroda jaką przyznaje co roku jury Przetworów. Jurorzy obserwują artystów przy pracy, na nagrodę główną mają szansę te obiekty, które najlepiej wpiszą się w ideę i hasło danej edycji projektu, doceniane jest też zaangażowanie artystów, to czy wykonali obiekt podczas trwania festiwalu. W tym roku w jury zasiądą m.in. Czesława Frejlich (redaktor naczelna kwartalnika „2+3 D), Bogna Świątkowska (Bęc Zmiana), Oskar Zięta (projektant) Zosia Strumiłło Sukennik i Anna Łoskiewicz z Beza Projekt, Tomek Rygalik i Mantas Lesauskas. Werdykt jury zostanie ogłoszony w niedzielę o godzinie 18.00.

DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE

WARSZTATY

WARSZTATY OTWARTE
Wiek  3-12 lat, wstęp wolny
Sobota 8.12, godz. 15-19.30: Pukoświsty
Czy, żeby tworzyć muzykę, trzeba posiadać instrumenty muzyczne?
Przekonamy się, że nie i zbudujemy własne zaskakujące urządzenia do
wydobywania dźwięków. Użyjemy zwykłych przedmiotów i niepotrzebnych
rzeczy. Będziemy bębnić, szarpać, dmuchać, wytwarzać najbardziej
nietypowe dźwięki. To będzie nasza własną wersja współczesnej muzyki,
która od dawna nie ogranicza się do tradycyjnych instrumentów. Będzie
głośno i zabawnie!

Niedziela 9.12, godz. 12-18.30: Maszyna komunikacyjna
Słowa - co by nie mówić - nie zawsze wystarczą, by przekazać, co mamy
na myśli. Na szczęście są jeszcze gesty, okrzyki i różne miny.
Zwierzęta używają do porozumiewania się nawet zapachów i
ultradźwięków! My zamiast tego użyjemy wyobraźni i zbudujemy z
codziennych przedmiotów i niewykorzystanych materiałów niezwykłe
maszyny do komunikowania się - także na odległość. Może wymyślimy coś,
co zastąpi telegraf, telefon, a nawet komputer, a przede wszystkim
pozwoli nam wyrazić to, co trudno wyrazić słowami!
Prowadzenie: Agnieszka Szostakiewicz

WARSZTATY NA ZAPISY


Niedziela 9.12. w godz. 15-17: Futuwawa
Warsztaty architektoniczne grupy projektowej CENTRALA dla dzieci w wieku 9-12 lat. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak to jest mieć supermoce? Latać nad miastem, jednym palcem podnosić mosty, dowolnie przestawiać budynki z miejsca na miejsce, a nawet – do góry nogami? Chcecie spróbować swoich sił jako konstruktorzy miasta przyszłości? Niech nic Was nie ogranicza! Stwórzcie z nami SuperWawę!
9-12 lat - to wiek uczestników warsztatu "SuperWawa". Jak wyglądała stolica 9-12 lat temu? Metro z Kabat dojeżdżało tylko do stacji Centrum. Pomnikowi Charlesa de Gaulle'a nie śniło się nawet, że dołączy do niego strzelista palma. Przez Wisłę można się było przeprawić przez dwa mosty mniej. Nie było wieżowca na jednej nodze ani fontanny w okrągłym Metropolitanie. Dzieci nie mogły jeszcze korzystać z placu zabaw z pająkiem w Parku Ujazdowskim ani zwiedzać Centrum Nauki Kopernik.
Jak mogłaby wyglądać Warszawa za 9-12 lat? Na to pytanie, dzięki swojej nieskrępowanej wyobraźni, odpowiedzą warszawiakom uczestnicy "SuperWawy". Nie ma tu żadnych ograniczeń czy wytycznych. Do dyspozycji mają, oprócz kleju Wikol, płyt mdf, pudeł i pudełek różnej wielkości, supermoce bohaterów. Ich zadaniem specjalnym będzie zbudowanie fragmentu Warszawy przyszłości. Co stworzą mali superbohaterowie, mogąc wymyślić dosłownie wszystko dla swojego miasta?
Warsztat poprowadzą Jakub Szczęsny i Gosia Kuciewicz z grupy projektowej CENTRALA oraz zespół Futuwawy – interaktywnej przestrzeni wystawienniczej niezrealizowanych projektów związanych z Warszawą.

Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy do 25 listopada na adres: warsztaty.przetwory@gmail.com. Cena warsztatu: 20 zł.

Rodzinne warsztaty z projektowania dla dzieci w wieku 4-6 wraz z Dziadkami. Prowadzenie: Krystian Kowalski i Maja Ganszyniec, Kompott Studio
Niedziela  09.12.2012 w godz. 11.00-14.00 (można wyjść wcześniej)
Czy pamiętacie jak w dzieciństwie robiliście z rodzicami karmniki dla ptaków? Oni wiedzieli jak je zbudować. Mieli skrzynki pełne narzędzi, którymi potrafili wyczarować niejedno cudo, w czasach, gdy na sklepowych półkach panowały pustki. Dzisiaj można kupić wszystko i rzadko kiedy chce nam się robić coś samemu, a i często nie pamiętamy już jak to zrobić…
Podczas tegorocznych Przetworów Dziadkowie, pod okiem projektantów z Kompott Studio, będą mogli pokazać wnukom, tak jak kiedyś pokazywali swoim dzieciom, jak z recyklingowych materiałów zbudować zimowe karmniki dla ptaków. Designerzy przygotują dla Was instrukcje i zestawy materiałów. To ekologiczne majsterkowanie to dopiero początek zabawy! Twórcze tandemy, zaopatrzone w ziarno i zbudowane przez siebie karmniki będą mogły rozpocząć wielką zimową przygodę. Dzieci nakarmią i poznają ptaki, a Dziadkowie podzielą się swoją cenną wiedzą!
Rodzinne warsztaty z projektowania dla dzieci w wieku 4-6 wraz z Dziadkami. Prowadzenie: Krystian Kowalski i Maja Ganszyniec, Kompott Studio
Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia międzypokoleniowych duetów przyjmujemy do 25 listopada na adres:  warsztaty.przetwory@gmail.com. Cena warsztatu: 20 zł.

SOBOTA godz. 17.00: Przedpremierowa prezentacja płyty "Dźwięki z Odzysku"
Dźwięki z odzysku to  projekt edukacyjny, który został zrealizowany z dziećmi z wrocławskiego Nadodrza, jego celem było stworzenie orkiestry, której muzycy grają na recyklingowych instrumentach.
Twórcy projektu na Przetworach opowiedzą o niezwykłym odzyskowym instrumentarium wykorzystanym podczas nagrań materiału na płytę, zaprezentują też kilka prostych konstrukcji oraz podadzą kilka przepisów na samodzielne wykonanie instrumentów z surowców wtórnych.
www.dzwiekizodzysku.pl
http://www.facebook.com/dzwiekizodzysku

NIEDZIELA godz. 15.00 Finał Akcji portalu THINGO.PL

Małe rzeczy i wielkie przysługi
Czyli wymiennik dla dzieci i rodziców organizowany przez Thingo. Rzeczy dla dzieci mogą być ciekawe, praktyczne ale i dobrze zaprojektowane. Jest wiele usług, a może nawet przysług, które mogą sprawić radość dziecku lub które mogą odciążyć rodzica. Zobacz rodzicu, czy nie posiadasz takich rzeczy, które chętnie wymienisz na coś innego dla dziecka lub też coś dla siebie. Zabawki, meble, ubrania, gadżety, ale i usługi, jak choćby: babysitting, gotowanie, czy korepetycje. Liczy się jakość, fajny pomysł i dobre chęci. Nie liczy się chęć pozbycia się brzydkich i zużytych przedmiotów (takich nie przyjmiemy do wymiany). Idea wymiany jest sprawiedliwa, a frajda należy się tak dzieciom jak i rodzicom. Jeśli pamiętacie ubiegłoroczną ekscytującą edycję Wymiennika, na pewno wpadniecie powymieniać się i tym razem!

ZBIÓRKA MATERIAŁÓW, ODPADÓW
Potrzebne są stare meble, tkaniny, wełniane swetry, zabawki, retro AGD i sprzęt sportowy, ceramika, szkło, kable, lampy, ramy do obrazów, stare i niepotrzebne książki, gazety, płyty winylowe, kawałki pleksi i gąbki. Wszystko to, co zalega w Twoim domu, piwnicy, ogródku może stać się materiałem do twórczego działania dla artystów Przetworów! Skontaktuj się z Nami jeśli masz coś do oddania już teraz! Adres mailowy: przetwory05@gmail.com


GODZINY DZIAŁANIA
Piątek (7 grudnia) – artyści pracują, sobota (8 grudnia) – otwarcie dla publiczności w godz.15.00-20.00; niedziela (9 grudnia) - otwarcie dla publiczności w godz.12.00-19.00. Wstęp 5 zł.
Sobota 21.00- na terenie SOHO Factory ,,Bankiet w swetrze,, organizowany przez Teatr Ochoty .Wstęp 5zł.

Organizatorzy: Monika Brzywczy, Anna Czarnota, Marta Wójcicka, Stowarzyszenie Artanimacje.
Przetwory są realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy i wsparciu SOHO Factory.

Patroni prasowi: Gazeta Wyborcza, TVP Kultura, TOK Fm, Aktivist, Exklusiv, MaleMan, Przekrój, Fundacja Bęc Zmiana, Polska Zielona Sieć, Łowcy Dizajnu, Qlturkawww.facebook.com/przetworydesign

Do zobaczenia na Przetworach!