TARGI ZABAWEK ETNO, EKO, EDU
Grono wybitnych muzealników, edukatorów, uznanych projektantów zabawek, dziennikarzy zajmujących się tematyką dziecięcą, propagatorów idei twórczego wychowania i edukacji najmłodszych wyłoniło w konkursie najbardziej wartościowe przedmioty, które złożą się na pierwszą ETNOKOLEKCJĘ w zbiorach polskich muzeów etnograficznych.
TWORZENIE ETNOKOLEKCJI 2011
W Państwowym Muzeum Etnograficznym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów strojów i tkanin ludowych w europejskich muzeach. Utworzenie kolekcji tekstyliów, akcesoriów, biżuterii i zabawek inspirowanych zdobnictwem i technikami wykorzystywanymi w kulturach tradycyjnych, ma na celu udokumentowanie kulturowego zjawiska zwanego etnodesignem, które zaznacza się silnym trendem w światowym wzornictwie.
Po wytypowaniu i merytorycznym uzasadnieniu przydatności obiektu w ETNOKOLEKCJI, każdy z nich zostanie opatrzony numerem inwentarzowym, szczegółowym opisem i zyska dokumentację fotograficzną. W karcie katalogowej znajdzie się również notka o autorze.
W swoim nowym życiu obiekty będą starannie przechowywane i konserwowane, tak by mogły przez lata służyć zarówno badaczom jak i zwiedzającym.
Prace wyróżnione w konkursie Etnokolekcja 2011 ― Targi zabawek etno, eko, edu i włączone do zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego:
Zabawka „Latający smok” ― Alena Trafimava ― 1. miejsce
Zabawka „Na łące” ― Anna Jozanis
Zabawki tekturowe „Laleczki” - Farida Dubiel , „Ptaszki” -Krysztof Dubiel , „Domek dla lalek” - Krysztof Dubiel i Farida Dubiel
Zabawka „Gra w klasy” ― Emilia Jakubowska
Dziękujemy autorom za przekazanie swoich prac do zbiorów „Etnokolekcja 2011”.
o targach zabawek na stronie Państwowego Muzeum Etnograficznego.